Baner DMS

  • 2
  • 1 - Copy
  • 3.1
  • 4

Provedbena radionica “Pripremi se za posao” Koprivnica, 10.04.2019.

on .

 Predstavnice Saveza društava multiple skleroze Hrvatske u Koprivnici 10. travnja održale su provedbenu radionica pod nazivom “Pripremi se za posao” za oboljele od multiple skleroze s područja Koprivničko- križevačke županije.

 Cilj radionica je razviti potencijale i informirati oboljele od multiple skleroze o mogućnostima zapošljavanja s obzirom na dijagnozu te savjetovanje pri odlasku na tržište rada.

Osobe s multiplom sklerozom u pasivnom su položaju na tržištu rada, te im je potrebno izgraditi samopouzdanje i upoznati ih sa njihovim pravima, a posebice mlade osobe sa multiplom sklerozom. Također, ovdje treba naglasiti da su udruge potencijalno mjesto za zapošljavanje osoba s MS-om, koje imaju veliki potencijal za zadovoljavanje njihovih potreba, a omogućuju ne samo zapošljavanje nego i poboljšanje njihovog statusa kroz rad udruge. Temeljne udruge članice,  su također i potencijalno mjesto rada oboljelih od MS-a, te smo oboljelima uz klasične primjere pisanja životopisa, razgovora za posao, predočili i načine uključenja u rad udruga. Važan element radionica, jest i Zavod za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom, čiji značaj i uloga u zapošljavanju osoba s invaliditetom nije dovoljno prepoznat, te smo na radionicama upoznali poslodavce sa povlasticama koje dobivaju zapošljavanjem osobe sa multiplom sklerozom. Ove radionice, su i izravan kontakt poslodavaca sa osobama s multiplom sklerozom te prilika za daljnje kontakte i potencijalno zapošljavanje. Radionice se provode na području cijele Hrvatske.  

 Na radionicama se prikupljaju životopisi članova koji su sudjelovali na radionicama, a kako bi im pomogli pri zapošljavanju kao i sveopćoj vidljivosti osoba s multiplom sklerozom na tržištu rada, izradili smo bazu životopisa oboljelih, a koja je dostupna na web stranicama saveza -  https://zivotopisi.sdmsh.hr/. Baza će se kontinuirano nadopunjavati tijekom cijele provedbe programa, a pohranjeni životopisu su nam alat za daljnje mijenjanje slike oboljelih od multiple skleroze na tržištu rada, pomoć oboljelima pri zapošljavanju kao i identificiranje znanja i kompetencija za tržište rada. Aktivnim sudjelovanjem na radionicama, oboljelima od multiple skleroze, a posebice mlađim osobama, omogućuje se stjecanje znanja, vještina i znanja o svojim pravima pri zapošljavanju a objavom njihovih životopisa u Bazi životopisa, utječemo na njihovo samopouzdanje, znanje i vještine pri zapošljavanju.

 Radionica je financirana putem trogodišnjeg programa “SOS MS telefon – pravom uslugom do povećanja kvalitete života osoba s multiplom sklerozom”, Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku. Partnerska organizacija na programu je Centar za socijalnu skrb Zaprešić.  

SOS MS telefon – pravom uslugom do povećanja kvalitete života oboljelih od multiple skleroze“ izravno doprinosi razvoju alternativnih socijalnih usluga, stjecanju novih vještina oboljelih te potiče razvoj suradničkih odnosa različitih pružatelja usluga, a s ciljem poboljšanja kvalitete života osoba s multiplom sklerozom u Republici Hrvatskoj. Opći cilj programa: smanjenje socijalne isključenosti i doprinos prevenciji institucionalizacije osoba s multiplom sklerozom. Ciljane skupine: oboljeli od multiple skleroze, u dobi od 18.godina, članovi županijskih MS udruga članica sa područja cijele Hrvatske.

1.JPG2.JPG3.JPG4.JPG5.JPG6.JPG7.JPG8.JPG

Održana redovna godišnja Skupština Društva multiple skleroze Koprivničko-križevačke županije 19.12.2018.

on .

 U prostorijama Centra za odgoj, obrazovanje i rehabilitaciju „Podravsko sunce“ u Koprivnici, dana 19. prosinca 2018. godine, održana je redovna godišnja Skupština Društva multiple skleroze Koprivničko-križevačke županije. Prisustvovali su članovi Društva, predstavnici srodnih udruga osoba s invaliditetom, predstavnica Volonterskog centra Koprivnica, zamjenica gradonačelnika Grada Koprivnice Melita Samoborec te zamjenik župana Ratimir Ljubić.

Na samom početku skupštine svima prisutnima obratila se predsjednica Društva Radmila Funtek.

Grad Koprivnica i Koprivničko-križevačka županija su naši partner u puno događanja. Ove godine su nam jako puno pomogli prilikom naše prve biciklijade. Stoga zahvaljujem Gradu i Županiji što su nam pomogli u organizaciji iste, a isto tako hvala im na podršci i u drugim projektima i programima. – istaknula je u svom uvodnom govoru predsjednica Radmila Funtek.

Na dosadašnju dobru suradnju između Grada i Društva multiple skleroze Koprivničko-križevačke županije osvrnula se zamjenica Melita Samoborec pohvalivši rad Društva te im poželjela puno uspjeha u daljnjem radu.

Čestitam na svim aktivnostima i sadržajima koje  smo organizirali tijekom ove godine. Sigurna sam da ćete i u planu za iduću godinu imati isto tako puno takvih aktivnosti. Drago mi je što vaša udruga radi na kvaliteti života vaših članova, ali i na poboljšanju života ne samo vaših članova nego i cijelih njihovih obitelji. Grad Koprivnica će vam pomoći u svakom pogledu i nastojati i dalje dobro surađivati sa vašom udrugom kao i do sada. Nadam se da će se biciklijada, koju ste spomenuli, pretvoriti u jednu tradicionalnu akciju jer je bila jako dobro podržana i od vaših članova, ali i od građana. – istaknula je zamjenica gradonačelnika Melita Samoborec.

Prisutnima se, ispred Koprivničko-križevačke županije, obratio zamjenik župana Ratimir Ljubić. Društvo je pohvalio na brizi za svoje članove kojima na sve načine nastoji olakšati nošenje s ovom „bolešću s tisuću lica“ i podići im kvalitetu života te je dodao kako se nada dobroj suradnji i u sljedećoj godini. Također je okupljenima poželio sretne blagdane, naglasivši kako će im Županija i nadalje biti podrška.

Nakon uvodnog dijela, članovi Skupštine izabrali su članove radnih tijela te usvojili Poslovnik o radu redovne godišnje Skupštine Društva.

Potom je, predsjednica Radmila Funtek podnijela godišnji izvještaj o radu za 2017. godinu. Financijsko izvješće kao i izvješće Nadzornog odbora za 2017. godinu prezentirala je djelatnica Društva. Na kraju Skupštine, prihvaćen je Plan i program rada kao i prijedlog Financijskog plana za 2019. godinu.

Nakon Skupštine, organizirano je druženje članova povodom nadolazećih blagdana. Važno je napomenuti da tom prilikom članovi razmjenjuju iskustva i takva druženja pozitivno utječu na njihovo psihološko stanje te im daju pozitivan poticaj da se lakše nose s poteškoćama s kojima se svakodnevno susreću. Druženje je zaključeno međusobnim lijepim željama za nadolazeću godinu.

1.JPG2.JPG3.JPG4.JPG5.JPG6.JPG7.JPG8.JPG9.JPG10.JPG11.JPG12.JPG13.JPG14.JPG15.JPG16.JPG

Prijem u gradskoj upravi povodom Međunarodnog dana osoba s invaliditetom, Koprivnica 03.12.2018.

on .

Povodom obilježavanja Međunarodnog dana osoba s invaliditetom 3. prosinca 2018. godine gradonačelnik Mišel Jakšić ugostio je predstavnike udruga osoba s invaliditetom. Prijemu u gradskoj upravi prisustvovali su predstavnici Udruge za pomoć osobama s intelektualnim teškoćama Latice, Udruge osoba s invaliditetom „Bolje sutra“ grada Koprivnice, Športske udruge slijepih Koprivničko-križevačke županije Podravina, Udruge slijepih Koprivničko-križevačke županije, Društva multiple skleroze Koprivničko-križevačke županije, Sportske udruge za osobe s intelektualnim teškoćama Veliko srce i Košarkaškog kluba osoba s invaliditetom Koprivnica. 

Sva sredstva koja prođu kroz proračun i druga podrška koju možemo dati kao gradska vlast i sustav grada je nešto što nas izuzetno veseli. Kad svaki taj koračić, priča, projekt, manifestacija, projekt i pokušaj da nešto napravimo boljima, olakšamo vam život, kod vas prouzroče veselje je nešto što nema cijenu. Zato u konačnici postoji Grad kao jedinica i skup ljudi koji u njemu žive rekao je gradonačelnik. 

Priliku je tada dobio svaki predstavnik Udruge da se predstavi i prokomentira na koji način im je Grad pomogao ili tek može pomoći. Svi redom zahvalili su na podršci i potpori koju imaju u gradskoj vlasti.

1.jpg2.jpg3.jpg

 

Obilježavanje Međunarodnog dana osoba s invaliditetom i uručivanje ugovora, Zagreb 03.12.2018.

on .

U ponedjeljak, 3. prosinca 2018. u Hotelu The Westin u Zagrebu svečano je obilježen Međunarodni dan osoba s invaliditetom te održana dodjela ugovora u okviru Poziva za provedbu trogodišnjih programa udruga koje pružaju usluge asistencije osobama s invaliditetom u Republici Hrvatskoj (za razdoblje od 2019. do 2021. godine). Ovom prigodom predstavnicima udruga uručeni su ugovori o pružanju usluge asistencije, usluge tumača znakovnog jezika i usluge videćeg pratitelja osobama s invaliditetom.

Obilježavanju Međunarodnog dana osoba s invaliditetom te dodjeli ugovora trogodišnjih programa udruga koje pružaju usluge asistencije osobama s invaliditetom u Republici Hrvatskoj (za razdoblje od 2019. do 2021. godine) prisustvovala je voditeljica programa predstavnica Društva multiple skleroze Koprivničko-križevačke županije.

Svečanosti obilježavanja Međunarodnog dana osoba s invaliditetom i dodjeli ugovora prisustvovali su predsjednik Vlade Republike Hrvatske g. Andrej Plenković, ministrica za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku, gđa Nada Murganić, ministar rada i mirovinskoga sustava, g. Marko Pavić, ministar zdravstva, g. Milan Kujundžić, ravnatelj Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, g. Ante Lončar, pravobraniteljica za osobe s invaliditetom, gđa Anka Slonjšak, predsjednik Zajednice saveza osoba s invaliditetom Hrvatske, g. Zorislav Bobuš, predsjednica Povjerenstva Vlade Republike Hrvatske za osobe s invaliditetom, gđa Marija Pletikosa, članovi Povjerenstva Vlade Republike Hrvatske za osobe s invaliditetom te državni tajnici i pomoćnici resornih ministarstava.

Svečanost su svojom priredbom razveselili i korisnici Centra za odgoj i obrazovanje „Slava Raškaj“ Split. 

 
1.JPG2.JPG3.JPG4.jpg5.JPG6.jpg7.JPG8.JPG

Radionica „Razvijanje potencijala udruga oboljelih od multiple skleroze“ Terme Jezerčica, Donja Stubica 19. i 20.11.2018.

on .

U Donjoj Stubici – Terme Jezerčica dana 19. i 20. studenog 2018. godine u organizaciji Saveza društava multiple skleroze Hrvatske održana je dvodnevna radionica „Razvijanje potencijala udruga oboljelih od multiple skleroze- Kako koristiti epidemiološke podatke o multipli sklerozi u javnim politikama“.

Prvi dan radionice Mario Harapin sa svojim kolegama pokazao je na koji način udruga treba komunicirati s medijima, a posebnu pažnju posvetili smo uspješnoj završenoj kampanji „Je li liječenje MS-a i dalje lutrija?“ pomoću koje su nakon godinu i pol dana lobiranja ukinuta tri diskriminirajuća kriterija u liječenju multiple skleroze.

Drugi dan radionice tvrtka Sandoz nam je predstavila aplikaciju Terappia, pomoću koje se može bilježiti tijek uzimanja lijeka. Predavanje profesora Borisa Blažinića pomoglo je predsjednicima i zaposlenicima udruga da na adekvatan način znaju motivirati, informirati i zadržati novog člana udruge.

1.JPG2.JPG3.JPG4.JPG5.JPG6.jpg7.JPG8.jpg9.jpg10.JPG11.JPG12.jpg

Studijsko putovanje u Mađarsku 09.10.2018., Szigetvar

on .

Pučko otvoreno učilište Koprivnica u suradnji s glavnim korisnikom University of Pécs i projektnim partnerom Human Innovation Group iz Pečuha provodi projekt „RE.M.I.S.E“ u okviru Interreg V-A program suradnje Mađarska – Hrvatska 2014 – 2020, financiranog od strane Europske Unije.

U okviru projekta RE.M.I.S.E, u utorak, 9. listopada 2018., održano je studijsko putovanje u Mađarskoj na kojem je sudjelovalo 12 sudionika iz Mađarske i 12 sudionika iz Hrvatske. Posjetili smo tamošnja socijalna poduzeća, Kulturni centar Vigado i muzej u Szigetvaru te donijeli neke nove projektne ideje.

1.JPG2.jpg3.JPG4.JPG5.JPG6.JPG7.JPG8.JPG9.JPG10.JPG11.JPG12.JPG13.JPG14.JPG15.JPG16.JPG17.JPG18.JPG19.JPG20.JPG21.JPG22.JPG23.jpg24.JPG25.JPG26.JPG27.JPG28.JPG29.JPG30.jpg31.jpg32.JPG33.JPG34.JPG35.JPG36.JPG37.JPG38.JPG39.JPG40.JPG41.JPG42.JPG43.JPG44.JPG45.JPG46.JPG47.JPG48.JPG49.JPG50.JPG51.JPG52.JPG53.JPG54.JPG

XI. Hrvatski simpozij oboljelih od multiple skleroze 28.-30.09.2018.,Varaždinske Toplice

on .

 U Specijalnoj bolnici za medicinsku rehabilitaciju Varaždinske toplice od 28.-30. rujna 2018. održan je XI. Hrvatski simpozij oboljelih od multiple skleroze u organizaciji Saveza društava multiple skleroze Hrvatske.

Ovogodišnja tema Simpozija bila je: "Informacijom do zdravlja". Simpozij je održan pod pokroviteljstvom Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku, Gradonačelnika Grada Zagreba, Milana Bandića i Grada Varaždinske toplice. Uz brojne članove društava iz cijele Hrvatske, simpoziju je prisustvovalo i 10 članova Društva multiple skleroze Koprivničko-križevačke županije.

 

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg7.jpg8.jpg9.jpg10.jpg

 

 

8. međužupanijsko natjecanje u ribolovu za osobe s invaliditetom Miholjanec 30.09.2018.

on .

Dana 30. rujna u organizaciji Udruge osoba s invaliditetom „Bolje sutra“ grada Koprivnice održano je na jezeru Miholjanec pored Virja ribolovno natjecanje u ribolovu za osobe s invaliditetom.

Sudjelovalo je ukupno 30 natjecatelja iz 6 županija. Po prvi puta su se natjecale i žene te su sudjelovali i mladi ribolovci iz Udruge „Bolje sutra“. Natjecateljima su pomagali volonteri Udruge i zaposlenici PU Koprivničko-križevačke koji su volontirali na natjecanju. Druženje je bilo izuzetno kvalitetno i korisno za osobe s invaliditetom.

1. mjesto osvojila je Udruga osoba s invaliditetom „Bolje sutra“ grada Koprivnice; 2. mjesto Športska udruga paraplegičara Zagreb; 3. mjesto Udruga osoba s invaliditetom Bjelovar.

Hvala Udugi osoba s invaliditetom „Bolje sutra“ grada Koprivnice na izvrsnoj organizaciji.

1.JPG2.JPG3.JPG4.JPG5.JPG6.JPG7.JPG8.JPG9.JPG10.JPG11.JPG12.JPG13.JPG14.JPG15.JPG16.JPG17.JPG18.JPG19.JPG20.JPG21.JPG22.JPG23.JPG24.JPG25.JPG26.JPG27.JPG28.JPG29.JPG30.JPG31.JPG32.JPG33.JPG34.JPG35.jpg36.jpg37.jpg38.JPG